Na otoku Braču, već 29. puta, održana je Likovna radionica djece Centra za pružanje usluga u zajednici sv. Ana Vinkovci i umjetnika koji nam svako ljeto otkriju neke nove kreativne i maštovite aspekte ovakve suradnje. Pod vodstvom izv. prof. dr. art. Marka Šošića u samo nekoliko dana, ova radionica iznjedrila je prave male umjetnike koji su svoju kreativnosti mogli pokazati na mnoge načine.
Prva pedagoško-likovna radionica održana je 24. srpnja, a voditelji doc. art. Mario Matoković i Iva Muškić, mag. educ. art. nazvali su je „Umjetnik putuje u svijet“. Ova radionica osmišljena je za dvije grupe igrača. Postoje različite uloge igrača u ovoj igri crtanja (voditelj, lažni umjetnik i umjetnici). Zadatak „umjetnika“ je otkriti tko je „lažni umjetnik“. Crtež se gradi dok se ne otkrije “lažni umjetnik” ili pojam koji se crta! Djeca se kroz igru potiču na crtanje, kroz suradnju i raspravu razvijaju svoje kreativne sposobnosti i umjetničke vještine.
Radionicu “Naše more, naše lađe” održala je izv. prof. art. Renata Papišta, a ona je koncipirana na način da objedini rad sa bojom, trodimenzionalno-skulpturalno rješenje u vidu origami tehnike, kao i svjetlosnu instalaciju (pomoć voditelja u svim segmentima, posebice zadnjoj fazi). Finalizirani individualni rad svakog djeteta postavljen je u zajedničku cjelinu, u prostor koji komunicira sa eksterijerom poput neke scenografije/instalacije na otvorenom. Bit radionice je povezivanje – kako medija, tehnika i dimenzija, tako i sudionika koji kao pojedinci čine i pripadaju zajednici, grade jednu zajedničku flotu, zajedničku luku…svijetle jedni drugima. Materijali koji su se koristiti su papiri A4 bijeli i u boji, voštane boje i/ili flomasteri, čačkalice, solarne lampice.
Radionicu „Odbljesci svjetla“ održao je Vjekoslav Filipović, mag. educ. art. Odbljesci svjetla s površine mora materijalizirani u drvu i metalu. Zaustavljeni trenutak i spomen na dinamiku vjetra, sunca, svjetla i mora – podsjetnik su na zajedništvo i ljeto u Supetru. Kontemplaciji i meditaciji doprinosi jedinstvo udaraca čekićima u kombinaciji s velikim orkestrom cvrčaka. Materijali koji su se koristili tijekom radionice su drvo, pocinčani čavli za šindru i čekići raznih težina.
Ana Čolaković, mag. kip. i prof. lik. kult. održala je radionicu “Ptice”. Desetoro djece sudjelovalo je u dvodnevnoj radionici izrade skulptura ptica koristeći reciklažne materijale poput plastičnih boca, novinskog papira i kartona. Prvog dana radionice djeca su se upoznala s različitim tehnikama i materijalima. Nakon crtanja skica, počeli su s izradom skulptura koristeći plastične boce punjene kamenčićima kao osnovu. Novinski papir i karton služili su za izradu krila, repova, kljuna i ostalih detalja. Nakon oblikovanja, tijela skulptura prekrili su kaširanim papirom. Drugog dana radionice djeca su oslikavala skice bojama, a zatim su uzeli kistove i akrilne boje te oslikavali svoje ptice različitim bojama i uzorcima. Cilj radionice bio je razvijanje fine motorike, kreativnosti, samopouzdanja, suradnje i razvijanje svijesti o različitim mogućnostima oblikovanja reciklažnih materijala. Na kraju dvodnevne radionice, prezentirali su svoje unikatne skulpture ptica ostaloj djeci na radionici i tako razvijali svoje govorne i prezentacijske vještine.
Radionicu “Mozaično reciklažno” održali su prof. dr. art. Goran Kujundžić i mag. slikarstva Željko Ašperger. Osnovni cilj ove radionice je kroz zajednički rad razviti bolju povezanost i suradnju među djecom, te uvažavanje tuđeg mišljenja. Osim toga, korištenjem reciklažnog materijala, proširuje se i ekološka svijest o nužnosti promišljanja o načinu čuvanja, spremanja te ponovnog korištenja otpadnih materijala.
Za kraj, na zidu terase odmarališta osvanulo je „Naše sunce supetarsko“. Mural s motivima stiliziranog Sunca i krošnje stabla. Motivi su načinjeni od crta različitih dužina i velikog broja nijansi akrilnih boja. Svaki je sudionik sam zamiješao svoju nijansu, pa su krošnja i sunce nastajali u ritmičnoj koordinaciji dječjih pokreta. Zadatak je bio ispuniti cijeli zid spontanim dodavanjem crta do trenutka kada su djeca sama zaključila da je rad gotov. Značaj i simbolika ovog murala ima težište u jedinstvu različitosti i individualnosti svake boje, pri čemu je nastalo jedno djelo koje trajno oplemenjuje prostor odmarališta i ukazuje na važnost svakog djeteta koje ga je napravilo. Radionicu je osmislio i moderirao izv. prof. dr. art. Marko Šošić.
Djela svih radionica svečano su izložena 29. srpnja 2024. godine u Supetru, a mi se posebno veselimo prosincu kada će izložba biti postavljena i u Vinkovcima.